List do Społeczności Wydziału Lekarskiego I

Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

Szanowni Państwo,
Od kilkunastu dni trwa strajk rezydentów, którzy zdesperowani postanowili pokazać swoje niepokoje za pomocą tej ostatecznej formy protestu.
Jako Dziekan Wydziału o blisko stuletniej tradycji czuję się w obowiązku zabrania głosu w związku z tym protestem, czując się odpowiedzialną również za los naszych absolwentów. Ich kariery zawodowe, możliwość realizacji ich planów i ambicji, a także sytuacja ekonomiczna powinny być przedmiotem naszej uwagi. Losy tych młodych lekarzy wpłyną na sposób kształcenia przez nas kolejnych roczników studentów naszego Wydziału. Musimy zrobić wszystko, aby czuli nasze - starszych kolegów - wsparcie.
Z troską obserwuję narastający niepokój młodego pokolenia i frustracje, które doprowadziły do wybuchu tego protestu. Ale nie możemy być obojętni na ten wybuch niezadowolenia i spróbujmy, jako nauczyciele akademiccy, pomóc naszym młodszym kolegom, na ile to leży w naszej gestii, już w trakcie ich pierwszych lat bycia lekarzami.
Traktujmy ich po partnersku nie tylko od pierwszych dni ich kariery zawodowej, ale już także jak są studentami, pokazujmy piękno tego zawodu, aby dostrzegli to, że nawet brak odpowiedniego wynagrodzenia finansowego, może dać zadowolenie i satysfakcję.
Wspierajmy młodych adeptów sztuki lekarskiej, uczmy ich, bądźmy dla nich autorytetami.
Zadbajmy, aby nie wybierali życia zagranicą...

Z wyrazami troski,

/-/ Prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska