Wykłady otwarte Profesora Gernota Desoye

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy Państwa na wykłady otwarte oraz seminaria profesora Gernota Desoye, światowej sławy eksperta w dziedzinie biologii rozrodu.
Wykłady odbędą się 19-20.02.2018 w Centrum Kongresowo- Dydaktycznym przy ul. Przybyszewskiego 37a. Zapisy prosimy kierować na adres mailowy: klinrozrod@gpsk.ump.edu.pl

Dziekan Wydziału Lekarskiego I rekomenduje studentom udział w wykładach i seminariach prowadzonych przez prof. Gernota Desoye, jako uzupełnienie zajęć z ginekologii i położnictwa i informuje, że tematyka wykładów z dnia 20.02.2018 również będzie wchodziła w zakres zagadnień wymaganych z ginekologii i położnictwa.

Prof. Gernot Desoye jest biochemikiem związanym z jednostką kliniczną (Perinatal Research Laboratory, Klinika Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Grazu), co wyraża jego szczególne zainteresowanie w integracji nauk klinicznych i podstawowych. Głównym obszarem zainteresowań prof. Desoye jest zrozumienie roli łożyska w ochronie płodu przed niekorzystnym środowiskiem wewnątrzmacicznym charakterystycznym dla chorób matczynych, które indukuje stan zapalny prowadzący do cukrzycy i otyłości. W swoich badaniach z ostatnich lat zajmuje się metabolizmem łożyska, transportem przezłożyskowym oraz prozapalnymi właściwościami lipoprotein, jak również wpływem insuliny i IGF-2 na komórki śródbłonka i trofoblastu.

Prof. Desoye opracował również nowatorskie protokoły umożliwiające izolację komórek śródbłonka z żylnych i tętniczych mikronaczyń łożyska.

Obecne jego zespół pracuje nad kaskadą zjawisk zapalnych prowadzących do hiperwaskularyzacji łożyska i przyspieszonego wzrastania łożyska i płodu w ciąży powikłanej matczyną otyłością i/lub cukrzycą.